Dawid +48 605 335 133     Znajdziesz nas na

Rezerwuj online!

Trasy

bezpieczna, dla początkujących

trudna, dla zaawansowanych

wybierza trasę aby pozać szczegóły

zamknij

Trasa 1: Paary - Huta Szumy

Specyfikacja

Długość

6 km

Poziom bezpieczeństwa

bezpieczna

Średni czas spływu

2-3 godz.

Max. głębokość wody

1 m


Opis trasy również na TRESEO.PL

Opis

Jest to odcinek bardzo bezpieczny ponieważ głębokość wody nie przekracza 1m. Odcinek polecamy przede wszystkim osobom początkującym i rodzinom z małymi dziećmi. Trasa zaczyna się pod mostem w miejscowości Paary a kończy pod mostem w miejscowości Huta Szumy ( przed Rezerwatem Nad Tanwią).


Spływ tym odcinkiem przy spokojnym wiosłowaniu trwa 2 do 3 godzin. Woda jest płytka przejrzysta , z kremowym piaskiem na dnie. Trasa spływu prowadzi przez nieznane zakamarki , przez krainę nieskończonych, pełnych tajemnic lasów . Płynąc obcujemy z przyrodą i zwierzętami, z powodzeniem możemy obserwować ptaki siedzące na gałęziach kłaniających się rzece drzew czy podziwiać rzadko spotykane gatunki roślin. Z upływem kolejnych kilometrów pejzaż ulega zmianie , od łagodnych słonecznych polan dookoła, po leśny gąszcz, niczym lasy Amazonii. Gałęzie liściastych drzew splatają się, tworząc nad nami zaczarowany świat zieleni. Tanew na tym odcinku jest kręta wąska i płytka.

Dość duża liczba zakrętów może być uciążliwa dla osób początkujących, lecz ta uciążliwość kończy się w momencie opanowania sztuki sterowania kajakiem. Atrakcjami spływu są jedna „przenioska” czyli konieczność przeniesienia kajaka przez przeszkodę oraz kilka zwalonych drzew pod, którymi trzeba przepłynąć. Pod koniec trasy rzeka rozszerza się a dno robi się kamieniste. Napotkamy tam również serię małych wodospadzików o wysokości ok. 15 cm , które również są bardzo urokliwe.

W suchych miesiącach poziom wody potrafi bardzo opaść i kajak może zawieszać się na mieliznach. Cała trasa w linii prostej ma długość 4 km jednak spora liczba zakrętów wydłuża trasę do 6 km.

Opracowanie tras: Dawid Hałasa

zamknij
zamknij

Trasa 2: Puszcza Solska

Specyfikacja

Długość

10-20 km

Poziom bezpieczeństwa

dla zaawansowanych

Średni czas spływu

8 godz.

Max. głębokość wody

2 m

Opis

Dla osób szukających większych przygód i wyzwań polecamy spływ przez dziką Puszczę Solską. Trasa zaczyna się w środku puszczy ( za Rezerwatem Nad Tanwią) a kończy w Borowych Młynach lub Olchowcu. Rzeka na tym odcinku jest trochę głębsza ale średnia głębokość nie przekracza 1,5 metra. Dno w dalszym ciągu jest piaszczyste a woda przejrzysta i czysta. Rzeka jest kręta ale zakręty są już szerokie i łagodne. Nurt przeważnie łagodny odcinkami szybki. Trasa w całości prowadzi przez dziki las , gdzie nie widać ręki człowieka. Nad brzegiem rosną olbrzymie w dużej części 100 letnie olchy, brzozy, jodły i sosny.


Część tych potężnych drzew przegrała już walkę z czasem i zwaliła się w koryto rzeki. Tworząc liczne przeszkody do pokonania. Na odcinku 15 km napotkamy ok. 50 przeszkód jednak ponad 90 % z nich pokonamy nie wychodząc z kajaka. Natomiast będziemy zmuszeni do wykazania się dużą pomysłowością i kreatywnością podczas ich pokonywania. Po ok. czterech godzinach spływu dopłyniemy do betonowego mostu przy leśniczówkach Borowe Młyny. Jeżeli dla kogoś trasa okaże się za trudna może tutaj zakończyć spływ. Płynąc dalej napotkamy pozostałości po przedwojennych mostach prowadzących do spalonych w czasie II

Wojny Światowej wsi Głuchy i Kozaki. Gdy nurt wody zacznie się uspokajać , wda robić głębsza i ciemna oznacza to ,że zbliżamy się do tamy. Należy zachować ostrożność i min 10 m przed tamą wyjść na brzeg i obejść ją brzegiem. Gdy pokonamy drugą tamę będziemy już w Borowcu a końca trasy zostało się ok 3km.

Opracowanie tras: Dawid Hałasa

zamknij